A templom védőszentje Szent István
Településünk legértékesebb építészeti látnivalója az 1759-ben elkészült, nagyméretű templom. Egyedülálló a szentéj egyik falfestménye: a koronázási palást hímzését örökíti meg, melyen Szent István király és Gizella királynő mellett Szent Imre herceg is látható.
A templom épülete barokk műemlék. Hossza 34 méter, szélessége 12 méter, a torony magassága kereszttel együtt 35 m. Külső felújítása legutóbb 1977-ben történt, a belső részek restaurálását 1982-ben végezte el Takács István festőművész, aki matyóföld szülötte.
Kapcsolódó anyagok
Szent István király
Wikipédia
katolikus.hu
magyartortenelem.hu
Gizella királyné
Szent Imre herceg
Wikipédia
katolikus.hu
szentimre.hu
ehumana.hu
A Mária szobor
Községünk katolikus templomának egyedülálló értéke a Jézus Krisztus anyját megmintázó kegyszobor, melyet a helyi hagyományok szerint időnként átöltöztetnek. Ünnepi alkalmakkor tehérben pompázik. Halványkék szalag van a derekán, s az augusztusi körmenetben megkerülik vele a templomot. A “máriáslányok” hordják a Szűzanyát két rúdon. Az öltöztetőket pedig “máriásanyáknak” hívja a falu. Nagyon-nagyon régóta itt van Jézus anyja a templomban. Története példaértékű:
– a korabeli elmondás alapján volt egy pap, aki előbb Egerben, majd Bogácson teljesített szolgálatot. Bogácsra történő áthelyezésekor magával vitte a fából készült Mária kegyszobrot. Mivel azonban ott már volt lyen szobor, ez a padlásra került. Évek múlva, amikor a papakban tűz keletkezett, ez a kegytárgy volt az egyedüli,amely nem vált a tűz martalékává, épségben megmaradt.
A plébános Szentistvánra kerülése alkalmával magával hozta a Szűzanya szobrát és elhatározta, hogy a templomban főhelyet biztosít számára.
Az Ő szolgálata idején a főoltár mellett volt-e szobor.